Binét Klára

osztálytanító, német irodalom tanár

 

Binét Klára, a kis-svábhegyi Waldorf iskola német irodalom tanára 1908-ban érettségizett a Debreceni Társulati Kereskedelmi Középiskolában. Göröntsér Márton elbeszélése szerint 1918-ban hallgatója volt Rudolf Steiner stuttgarti pedagógiai előadásainak. Ez valószínűleg az 1919. aug. 21. és szept. 6. között tartott kurzus volt, melyet Steiner az akkor induló Waldorf iskola leendő tanárainak tartott.

 

1926-ban lett a kissvábhegyi iskola osztálytanítója. Az iskola bezárása után nem ment el másikba, magánórákat adott, ilyen módon vitte tovább Rudolf Steiner pedagógiáját. Göröntsér Zsuzsa is tanult nála német nyelvet. A háború után a Váci út 14-ben lakott.

 

A Társaság megalakulásakor, 1990-ben már nem élt. Fiatalkorának egy történetét Tóth Eszter örökítette meg:

 

"Svedléri történet"

 

A történet még szüleim kora fiatalságában kezdődik - írja Tóth Eszter. Svédler, szepességi község körorvosának, dr. Schöntag Sámualnek Frédi fia 1896-tól cseregyerekként jár a debreceni főreáliskolába. Itt osztálytársak és legjobb barátok lesznek Tóth Árpáddal. A diákgyerek Pádi aztán ott vendégeskedik a vakációkban Schöntagéknál, a felvidéki friss levegőn. A gyakorlatias Schöntag doktorné csakhamar fizető vendégeket is fogad, olyan sikerrel, ogy a vállalkozás "Ifjúsági üdülőtelep"-é fejlődik. Az alföldi meg budapesti fiatalok remekül érzik magukat az erdős-hegyes vidéken, élvezik a kirándulásokat és egymás víg társaságát. A szülők is szívesen küldik csemetéiket a svedléri egészséges klímára, ahol nemcsak orvosi, de Doktor néni részéről "gardedámi" felügyelet is biztosítva van. A német nyelv elsajátítása is a telep juttatásaihoz tartozott, a Doktor néni nem is tudott magyarul. A telepen a nyaraló vendégek egyszerű, de csinos, alpesi típusú lakópavilonjai mögött erdők koszorúzta, hintával, színes lócákkal, teniszpályával ellátott kert terül el.

 

Svédler Tóth Árpád ifjúkorának kedves üdülőhely, ahol szinte "bennszülöttnek" számított. Nemcsak a gyenge tüdejét gyógyító tátraaljai ózondús levegő vonzotta ide, hanem az évről évre itt nyaraló sudár, barna, csillogó szemű debreceni széplány - a Hajnali szerenád Annuskája is... 1912-ben itt ismerkednek meg, noha mindketten debreceniek voltak. 

 

Tóth Árpádért az egész, fiatal lányokból álló gárda rajongott. Aranyos közvetlensége, lelki finomsága, megértőképessége, egész lénye megérdemelte ezt a "légies" rajongást.

 

Az egykori fotók igen népes csoportokat mutatnak, melyeknek néhány tagjával szüleim életre szóló barátságot kötöttek. A három Fleischmann nővér, Fayer Kató, Binét Klári - mesebeli jó tündérei lettek az én életemnek is. (Tóth Eszter)

Az ülő sorban az utolsó előtti, elől Tóth Árpád költő
Az ülő sorban az utolsó előtti, elől Tóth Árpád költő

Áll: Fleischmann Bözsi, az ülő sor: Mosolygó Antalné, dr. Adler Gizi, Tóth Árpádné (Lichtmann Annuska), Tóth Árpád, Fayer Kató, dr. Bán Margit, Binét Klári, Fleischmann Lenke

Forrás: Földesné Boskovitz Mária Kissvábhegyi út 21. c. könyve