Hans Reipert

Hans Reipert

(1895 - 1981)

Mérnök, euritmista, pedagógus.

1895. március 27-én született Elberfeld-Wuppertal-ban, Németországban. Már gyermekkorától kezdve kapcsolatban állt az antropzozófiával, melyet a gyakorlatba is átültetett a tudomány, de mindenek elött a müvészet és a pedagógia terén.

Édesapja számvevöségi tanácsos volt és nagyon szerette a természetet. Öt magát már korán foglalkoztatták az Istennel és a világgal kapcsolatos kérdések. Szülei Zweig-vezetök voltak és már 14 éves korától lehetöséget biztosítottak számára az antropozófiával való megismerkedésre. 16 éves volt, amikor bemutatták Rudolf Steinernek. A matematika és különösen az asztronómia érdekelte. A zenével is intenzíven foglalkozott. 1914-ben leérettségizett és jelentkezett önkéntesnek a frontra: Oroszország, Balkán, Franciaország. Visszatérése után 1919-töl természettudományokat tanult a berlini Technische Hochschule-n (müegyetem, müszaki föiskola), valamint részt vett Stuttgartban többek között Gottfried Husemannal, Rudolf Gmelinnel és Hans Krügerrel együtt az Antropozófiai Tanulókörön / Egyetemi Körön (Anthroposophischer Studentenkreis). Diplomás mérnökként gyakorlatát Carl Unger-nél végezte, aki atyai barátja és mentora volt.

Majd elötör belöle müvészi oldala. Színész és zeneszerzö lesz a Haaß-Berkow-csoportban, késöbb zongorakísérö Alice Fels mellett az euritmia-iskolában, ami arra az elhatározásra juttatja, hogy maga is elvégezze az euritmia-képzést. Létrejön egy elsö férfiakból álló csoport, melyet Marie Steiner Dornachba hív, hogy a "férfi-euritmiát kidolgozzák".

Feleségével, Irmgard Protzen-el együtt 1927-ben befejezi a képzést és euritmia-kurzusokat ad Mannheimban és Pfalz-ban. Lányának, Sophie-Imme-nek születése után 1930-ban egy évre természettudomány-tanárként helyezkedik el Herlingenben, Ulm mellett a Jüdische Landschulheim-ban. Közben ezen évek alatt egyidejüleg az Asztronómiai Szekció munkatársa is a Goetheanumban mindaddig, míg az Elisabeth Vreede vezetése alatt áll.

Az 1931-es iskolaév végén Gretel Poch, az addigi euritmiatanár követte Werner Lamartine-t, kedvesét Németországba. Az Ő helyére hívja meg Göllner Mária eurtimia-tanárnak Budapestre, az általa alapított waldorf-iskolába. Az iskola problémákkal küzdött. Ott ismerte meg Albert Steffen-t is. A német, magyar, cseh, szlovák és zsidó gyermekek euritmia-oktatása kihívás elé állította, melyet azonban sokoldalúságával kreatívan oldott meg. Az egyik fénypont volt Budapesten, a nagy színházteremben a különbözö mozgásmüvészek elöadásán való közremüködése szólistaként a zene(i)-euritmiában.

1933-ban (valószínüleg a Göllner Mária féle waldorf-iskola bezárattatása - szintén 1933 - után) visszatért eredeti szakmájához. A családja számára az anyagi háttér megteremtése volt most fontos és az ellenállás a fenyegetö tilalommal szemben. Futószalagmunkás lett, majd erös-áramú technikus, ill. tudományos munkatárs egy repüléstechnikai kísérleti telepen. Késöbb az oschersleben-i repülögépgyár, majd a frankental-i vízerömü képzési vezetöjeként dolgozozz. 44 évesen újra háborús szolgálatba kell állnia: a légvédelmi tüzérségnél szolgál a Fekete-erdöben, majd a légierö-tiszt Oslo-ban, Königsberben, Drezdában, Prábában. Katonai kórházba kerül Hof-ban, Bajorországban. Politikai ellenállás miatt elbocsátják.

Ezért tud egáltalán 1945-ben Hannoverben a kutuszminiszternél és az angol megszállásnál az elsö iskola újbóli megnyitásáért sikeresen közbenjárni. Ez lesz az elsö waldorf-iskola Alsó-Szászországban, mely a háború útán újra müködni tud.

Euritmia-tanárként tevékenykedik. Mint példakép, valamint lelkesedése által sok fiatalnak teszi lehetövé a polgári életbe való visszailleszkedést. Az osztálydarabok kidolgozása is feladata lesz: összesen 28 darabot rendez.

A hanoveri Rudolf-Steiner-Zweig vezetésében is dolgozott, aktívan és összekötö jelleggel müködött a munkaközpontban.

Nyugdíjazása után 65 évesen új feladatot vállal magára: létrehozza a "Szülök Iskoláját". Ez széleskörü nyilvánossági munkát foglalt magában beszélgetö csoportokkal, házlátogatásokkal és kézimunka-kurzusokkal. Ezek alatt az évek alatt 70 docenst hívott meg és több, mint 20 000 résztvevö kapott itt impulzusokat, tanácsot.

1972-ben, 77 évesen Unterlengenhardt-ba (Fekete-erdö) vonul vissza és gazdag tapasztalatai publikációján dolgozik, miután már elötte kiadat 16 füzetkét "Euritmiai Levélváltás" címen.

Hans Reipert könyve: Mielött felmegy a függöny - a rendezö és a színész munkájából

Müvészként ezüst- és rézékszereket is készített, feltalálóként pedig süllyedö tengeralattjárókra gondolt ki egy kiszállási megoldást az emberek megmentésére. Részt vett a fénycsö-vitában a természetes fény védelmében, valamint következetes megismerö munkának szentelte magát a magenergia kérdésének szellemtudományi tisztázásával kapcsolatosan.

1981. augusztus 14-én távozott a Szellemi Világba, 86 évesen (Unterlengenhardt, Németország).

(forrás: http://biographien.kulturimpuls.org/detail.php?&id=556)