Flyer anno...

Részlet a kiadványból:

"Nagy Emil képviselö, volt igazságügyminiszter tíz évvel ezelött Budapest legszebb helyén, a Kissvábhegyen három és fél holdas, vadregényes parkjában nagy családja számára egy tizennégyszobás, kastélyszámba menö házat épített, minden szobában hideg és meleg vízzel, minden égtáj felé nézö verandákkal, napozó teraszokkal, künn a kertben szabad fürdövel. Mindenki, akinek csak módja volt ott megfordulni, elragadtatássa emlékszik arra a pompás levegöjü, elbüvölö családi otthonra, ahonnan a fenyökkel és lugasokkal borított, hatalmas oligocén-szikla tövéböl ragyogó kilátás nyílik a páratlan budai panorámára.

 

A kegyelmes úr gyermekei felnöttek, sorban kimentek a házból s a még otthonmaradt két kisgyermekkel, túlnagy lévén a családnak a ház, kisebb helyre költöznek s ezt a felséges helyet bérbe akarták adni. Ekkor feleségének, a jótékony müködéseiröl ismert, nemeslelkü úrinönek, dr. Göllner Máriának az az eszméje támadt, hogy elkéri az urától ezt a gyönyörü helyet s ott leány-internátust létesítvén, megvalósitja azt a régi, kedvenc vágyát, aminél szebb gondolat nem is hevíthet magyar úrinöt, hogy kisleányok nevelésének is szenteli magát. Férje a kérést készséggel teljesítvén, már f. évi szeptember elején megnyílik ez az internátus, aminél ragyogóbb fekvésü nevelöintézet alig van a világon."

 

"Ebben a gyönyörü miliöben, széltöl védett, valóságos paradicsomban növendékeink testi és lelki eröinek harmónikus fejlesztését akarjuk. A városba ékelt, levegötlen internátusok élete helyett nyujtjuk a szabadban való mozgást, testi munkát, görög tradíciókra épített testképzést. Munkával, munkára nevelünk ; növendékeinkben az egyéni tetteröt és az alkotó aktivitást akarjuk kifejleszteni, a modern gyermek-pszichológia eszközeivel. Az internátus tehát elsösorban súlyt helyez az egyéni nevelésre, az egyes növendékek sajátos képességeinek megismerésére és kifejlesztésére.

 

Annak biztosítására, hogy a nevelök az egyes gyermekekkel, azok egyéni testi és lelki sajátosságaik szerint foglalkozhassanak, a növendékek létszáma 30-nál több nem lehet. Így az internátus jellege családias lesz, összeegyeztetve ezt az intézeti élet fegyelmezö hatásaival.

 

A család feje maga Nagy Emilné lesz, aki az internátus vezetésében személyesen, intenzíven részt vesz. Ömellette a modern pedagógiában képzett tanerök müködnek, akik a növendékeket nemcsak az egyes tantárgyakban képezik ki szakértelemmel, hanem mélyreható akarat- és lelki nevelést is nyujtanak az evangélium szellemének örök ideáljai szerint."